ساعات کاری : روز های زوج 16:30 الی 21:00 چهارشنبه ها 10:30 الی 15:00
(021) 88032396 - 88030310

مصرف قرص ضد بارداری در ماه رمضان

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

مصرف قرص ضد بارداری در ماه رمضان

در بسیاری از موارد مشاهده شده است که خانم ها برای جلوگیری از وقوع قاعدگی در ماه رمضان و برای آنکه بتوانند تمام روزهای این ماه را روزه بگیرند ، اقدام به مصرف قرص ضد بارداری در ماه رمضان می نمایند. اما باید بگوییم که قرص های ضدبارداری از خطرناک ترین داروها برای خانم ها هستند و اگر تحت نظر پزشک متخصص مصرف نشوند ، ممکن است عوارض جانبی مانند لخته شدن خون در رگ و آمبولی ریه به همراه داشته باشند.

مصرف قرص ضد بارداری در ماه رمضان

مضرات استفاده از قرص های ضد بارداری

دکتربهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص نازایی ، برای مصرف خود سرانه قرص ضد بارداری در ماه رمضان هشدار داده و در ادامه اضافه می نماید حتی زمانی که این قرص های باداری به صورت دوره ای  با دوز معمولی و به منظور پیشگیری مصرف شود ، خطرات بسیاری برای بیمار دارد که گاهی زندگی او را تهدید می نماید. بنابراین شدیدا توصیه می شود که برای ایجاد تاخیر در قاعدگی در ماه رمضان حتما با پزشک متخصص مشورت نموده و به هیچ عنوان این قرص ها را به طور خودسرانه مصرف ننمایید.

از مهم ترین عوارض جانبی این دارو می توان به احتمال لخته شدن خون در رگ ها ، افزایش فشارخون، آسیب کبدی ، سردرد ، تهوع و استفراغ ، لکه بینی، افسردگی و تغییرات خلق و خو و ایجاد لکه های پوستی و خونریزی شدید بعد از قطع مصرف قرص ضد بارداری اشاره کرد.

نکته مهم این است که بدانید ترکیبات خوراکی قرص های ضد بارداری ، داروهای هورمونی هستند که با اختلال در عملکرد تخمدان ها مانع از تخمک گذاری می شوند. خونریزی قاعدگی در اثر چرخه های فعالیت هورمون های زنانه است و با ریتم مشخصی از تخمدان ها ترشح شده و موجب رشد و افزایش ضخامت دیواره داخلی حفره رحم می شود. 2 هفته بعد از تخمک گذاری ، حمایت هورمونی از اندومتر (دیواره داخلی حفره رحم) کاهش یافته و با ریزش این بافت ، خونریزی قاعدگی اتفاق می افتد. حال مصرف این قرص های می تواند اثرات نامطلوبی بر روند فعالیت وعملکرد تخمدان ها و رحم داشته باشد.

با تشکر مدیریت سایت  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی.

بیشتر بخوانید : اهمیت زمان تخمک گذاری برای بارداری ، خونریزی های غیر طبیعی رحم ، تست پاپ اسمیر

پاسخ

15 − هفت =

تماس سریع با پزشک