ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

لقاح مصنوعی iui برای چه کسانی انجام می شود ؟

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

از IUI یا روش های لقاح مصنوعی به همراه داروهای القایی تخمک گذاری برای درمان ناباروری استفاده می شود . حال این روش برای چه افرادی انجام می شود و شامل چه مراحلی است ؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم .

درمان ناباروری با iui برای چه افرادی انجام می شود ؟

تلقیح مصنوعی IUI می تواند یک درمان مؤثر برای بیماران با شرایط ذیل باشد :

• ناهنجاری های مخاط دهانه رحم یا کانال گردن رحم
• برخی از ناهنجاری های تخمک گذاری : چرخه قاعدگی نامنظم ، سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS
• بیماری آندومتریوز ( اندومتریوز خفیف یا مرحله I-II)
• فقدان کامل اسپرم در مردان (آزواسپرمی) که نیاز به IUI اسپرم دهنده دارد.
• کاهش ذخیره تخمدان (FSH بالا) یا نارسایی تخمدان (یائسگی)
نکته مهم : در صورتی که مرد نازایی شدید داشته باشد یعنی تعداد اسپرم ، تحرک به طور قابل توجهی غیر طبیعی باشد ، تلقیح داخل رحمی IUI بعید است که درمان موفقیت آمیز باشد. به عنوان مثال اگر تعداد اسپرم متحرک در زمان تلقیح (پس از پردازش) کمتر از 10 میلیون باشد ، احتمال بارداری با این روش پایین است. در این موارد ، لقاح آزمایشگاهی ICSI یا میکرواینجکشن(تزریق سیتوپلاسمی ) بهترین گزینه درمانی است.
همچنین در صورتی که سن زن بالاتر از 40 سال باشد و آندومتریوز شدید داشته باشد، درمان پیشرفته تر با IVF برای این بیماران توصیه می شود.

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

مراحل انجام لقاح مصنوعی IUI

تلقیح مصنوعی iui فرایندی است که شامل مراحل زیر است:
1. تحریک تخمک گذاری :
به زن داروهای تحریک تخمک گذاری داده می شود تا رشد فولیکول های متعدد تخمک را تحریک کند . قرص های خوراکی که به عنوان آنتاگونیست استروژن عمل می کنند .استفاده از این دارو می تواند منجر به تخمک گذاری ماهانه برای زنانی شود که به طور معمول به خودی خود تخمک گذاری نمی کنند یا تعداد کمی تخمک دارند.
در این مدت میزان تخمک ها و رشد آنها با روش های تشخیصی مانند سونوگرافی بررسی می شود .
2. تعیین زمان تخمک گذاری
زمان لقاح باید همزمان با زمان تخمک گذاری باشد. هر گونه تلقیح باید با دقت زمان بندی شود تا در زمان یا کمی قبل از زمان تخمک گذاری رخ دهد. ما می دانیم که در بعضی از زوج ها ، اسپرم می تواند در دستگاه تناسلی زنان زنده مانده و منجر به لقاح یک تخمک به مدت پنج روز (پس از رابطه جنسی) شود. با این حال ، تخمک ها تنها در حدود 12-24 ساعت (حداکثر) پس از تخمک گذاری در مدت زمانی که در لوله های فالوپ حرکت می کنند قابل لمس هستند. بنابراین ، IUI باید به درستی انجام شود تا اسپرم همزمان با تخمک در لوله های فالوپ قرار گیرد. بسیاری از مطالعات انجام شده که نشان می دهد به منظور تسهیل در دیدار تخمک و اسپرم در لوله فالوپ ، یک یا دو لقاح را باید انجام داد.

عکس-بارداری-با-iui

عکس-بارداری-با-iui

3. تهیه اسپرم
نمونه منی یا با استفاده از استمناء در منزل یا در مطب انجام می شود ، این نمونه باید پس از 2-4 روز پرهیز از انزال به منظور اطمینان از تحرک مطلوب اسپرم تهیه شود. نمونه باید در ظرف استریل آزمایشگاه انجام شود و اگر در منزل انجام می دهید با حفظ دمای مناسب ( نمونه را در زیر بغل خود نگه دارید تا دمای آن نزدیک به دمای بدن باشد ) و در تاریکی تا نیم ساعت آن را به آزمایشگاه برسانید.
سپس مایع منی در آزمایشگاه) شسته می شود. اسپرم از دیگر مؤلفه های مایع منی جدا شده و در حجم کمی متمرکز می شود. از تکنیک های مختلفی می توان برای شستشو و جداسازی استفاده کرد. پردازش اسپرم حدود 30-90 دقیقه طول می کشد.
4. لقاح
اسپرم استریل و تهیه شده از طریق سوند استریل و انعطاف پذیر از طریق دهانه رحم در درون رحم قرار می گیرد و لقاح انجام می شود.
5. تست بارداری
برای بررسی موفقیت لقاح تست بارداری بعد از 2 هفته انجام می شود.

آیا درمان ناباروری با IUI عوارض دارد ؟

روش تلقیح داخل رحمی IUI بدون درد بوده و ضرری ندارد. زنان باید 10 دقیقه پس از تلقیح در مطب ، دراز بکشند . بعد از 10 دقیقه ، می تواند برود و فعالیتهای روزمره عادی خود را از سر بگیرد.

هزینه عمل IUI

هزینه فرآیند لقاح مصنوعی با IUI بسته به داروهای مورد استفاده و میزان سونوگرافی و نظارت بر بیمار متفاوت است.

پاسخ

هفت + 12 =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک