عوارض کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش معاینه بوده که با استفاده از یک میکروسکوپ، سطح دهانه رحم بررسی شده و هرگونه مورد غیر طبیعی معاینه می شود. در طول کولپوسکوپی، امکان دارد که یک نمونه کوچک از بافت ناحیه برداشته شده و برای آزمایشات ثانویه به آزمایشگاه فرستاده شود. حال ممکن است راجع به عوارض کولپوسکوپی سوالاتی ذهن تان را درگیر کند که آیا این روش عارضه ای دارد.

عوارض کولپوسکوپی

عوارض کولپوسکوپی

هدف کولپوسکوپی

کولپوسکوپی معمولاً با هدف معاینه و بررسی سلامت دهانه رحم زن انجام می گیرد تا هر گونه سلول غیر عادی و توده غیر معمولی بررسی شود. دهانه رحم زن در گردنه رحم قرار گرفته است. در صورتی که در تست پاپ اسمیر :
– مورد مشکوکی تشخیص داده شود
خونریزی غیر طبیعی رحم بعد از آمیزش جنسی وجود داشته باشد
– فرد درد بیش از حدی را تحمل کند
– توده و برآمدگی غیر معمولی در واژن یا دهانه رحم باشد
نیاز به انجام کولپوسکوپی می باشد.
این روش به تشخیص سرطان دهانه رحم، تومورهای خوش خیم یا پولیپ، تورم دهانه رحم و زگیل تناسلی کمک می کند.

عوارض کولپوسکوپی

احتمال خیلی کمی وجود دارد که عفونت یا خونریزی سنگینی بعد از انجام کولپوسکوپی پیش آید. در صورتی که موارد زیر مشاهده گردد باید سریعاً به پزشک مراجعه شود:
– تب بالا
– ترشحات بدبو از واژن
– دردهای لگنی شدید
– خونریزی شدید که بیش تر از ۵ روز به طول بینجامد.
علائم عفونت بعد از کولپوسکوپی
نشانه های عفونت بعد از روش کولپوسکوپی مختلف است. در صورت مشاهده موارد زیر سریعاً به پزشک مراجعه داشته باشید:
– تب بالای ۳۸ درجه
– ترشحات زرد، چسبناک و سنگین از واژن
– درد بسیار شدید در زیر شکم که با داروهای مسکن عادی مانند استامینوفن، تسکین نمی یابد.
– خونریزی از واژن که بیشتر از ۷ روز به طول انجامد.

کولپوسکوپی یک روش معاینه بوده که با استفاده از یک میکروسکوپ، سطح دهانه رحم بررسی شده و هرگونه مورد غیر طبیعی معاینه می شود. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی کولپوسکوپی را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۰۳۲۳۹۶ و ۰۲۱۸۸۰۳۰۳۱۰ و ۰۲۱۴۴۰۷۹۱۳۱ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

میزان دقت آزمایشات کولپوسکوپی

احتمال کمی وجود دارد که نتیاج حاصل از آزمایشات کولپوسکوپی اشتباه باشند. احتمال وقوع این خطا نادر بوده ولی اتفاق می افتد. همیشه این احتمال وجود دارد که سلول های غیر طبیعی دوباره برگشته و شروع به تکثیر کرده و در نتیجه ایجاد توده های جدیدی کنند. این مورد حتی در صورتی که پزشک توده ها و تومورها را بر دارد و از رحم خارج می کند هم امکان دارد اتفاق بیفتد. به این دلیل آزمایشات دوره ای و منظم و انجام پاپ اسمیر در بازه های زمانی که متخصص زنان توصیه می کند، مورد بسیار مهمی می باشد.
منبع: https://www.webmd.com/cancer/cervical-cancer

درباره دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر بهناز عطار شاکری فارغ التحصیل سال ۷۶ از دانشگاه تهران _ دوره تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشگاه تهران _ دارای رتبه دوم بورد تخصصی کشوری (سال ۸۱) _ دوره فلوشیپ فوق تخصصی نازایی - لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی IVF از دانشگاه تهران (سال ۸۳-۸۴) _ دارای سابقه کار از سال ۸۵ در مطب ملاصدرا و بیمارستان پیامبران از سال ۸۲ و از سال ۸۸ در بیمارستان دی به صورت پزشک مهمان می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 3 × 1 =