ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

عوارض سیگار در بارداری

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

عوارض سیگار در بارداری

دود سیگار عوارض گوناگونی بر جنین دارد. افرادی که در دوران بارداری سیگار می کشند جنین را در معرض خطرات گوناگونی قرار می دهند. در این مقاله به عوارض گوناگون مصرف سیگار در بارداری اشاره می کنیم.

زایمان زودرس در نتیجه مصرف سیگار در بارداری

درد زایمان اگر زودتر از 37 هفته شروع شود یا به بیان دیگر سه هفته زودتر از موعد مقرر زایمان باشد، جزو زایمان زودرس می باشد. حدوداً چهل هفته بعد از آخرین روز پریود، زایمان صورت می گیرد. زایمان زودرس خطرات بسیاری دارد و می تواند مشکلات جدی برای نوزاد تازه متولد شده به وجود آورد. یک نوزاد نارس، امید به زندگی پایین تری دارد.

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازاییبا روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

مشکلات مربوط به جفت به دلیل مصرف سیگار در بارداری

انقباضات جفت و جفت سر راهی از جمله مشکلات جفت می باشند. جفت سر راهی دهانه رحم را به طور کامل می پوشاند و انقباضات جفت قبل از زایمان رخ می دهد و جفت از رحم جدا می شود. هر دو می توانند موجب خونریزی از واژن شوند که برای مادر و جنین بسیار خطر دارد.

سقط جنین به دلیل مصرف سیگار در بارداری

از جمله عوارض سیگار در بارداری می توان به سقط جنین یا تولد نوزاد مرده اشاره کرد. در صورتی که قبل از هفته بیستم بارداری جنین از بین برود و بارداری پایان یابد، سقط جنین رخ داده است. ولی تولد نوزاد مرده به معنای مردن نوزاد در رحم مادر است و در نتیجه نوزاد مرده به دنیا می آید. بعد از هفته بیستم بارداری این مشکل وجود دارد.

عوارض-سیگار-در-بارداری

عوارض-سیگار-در-بارداری

خطرات سیگار بر جنین

در ادامه به خطرات سیگار در دوران بارداری بر جنین اشاره می کنیم:
– وزن بسیار پایین نوزاد و عدم رشد کامل وی – در این وضعیت نوزاد نارس است و بیش از اندازه کوچک می باشد. این نوزادان در خوابیدن، غذا خوردن و تنفس دچار مشکل می شوند.
– برخی نوزادان بدون دلیل واضحی و به صورت ناگهانی قبل از یک سالگی می میرند. سندرم مرگ ناگهانی نوزاد نامی است که برای این مشکل به کار می رود.

ترک سیگار در بارداری

ترک سیگار می تواند در بارداری هم صورت گیرد. بهتر است که خانواده و دوستان را در جریان قرار دهید تا از همفکری و همدلی آن ها برخوردار شوید زیرا ترک سیگار می تواند فرایند بسیار سختی باشد. همچنین پزشک خود را در جریان قرار دهید.
ترک سیگار هرچه زودتر انجام گیرد بهتر است. در حقیقت ترک سیگار در هر زمان از بارداری بهتر از ترک نکردن آن است. بعد از زایمان هم ترک سیگار را ادامه دهید زیرا دود سیگار در محلی که نوزاد قرار دارد می تواند به سلامت وی ضرر برساند. یکی از مضرات دود سیگار برای نوزاد می تواند ابتلا به سرماخوردگی های مکرر و گوش درد مزمن باشد.

مصرف قرص ترک سیگار در بارداری مجاز است؟

بله. در صورتی که به هیچ طریقی نمی توانید سیگار را ترک کنید می توان با مصرف قرص های ترک سیگار یا آدامس و چسب نیکوتین این کار را انجام داد. البته از پزشک خود درباره ایمنی اینگونه قرص ها بپرسید.
منبع : www.uptodate.com

پاسخ

5 × چهار =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک