علل ناباروری

در صورتی می توان یک شخص را نابارور دانست که تا یک سال داشتن رابطه جنسی و بدون استفاده از هیچ گونه روش جلوگیری باروری اتفاق نیافتد. در این صورت باید زوجین برای تشخیص ناباروری و اینکه کدام یک از آنها دارای این مشکل می باشند اقدام کنند. طبق بررسی های انجام شده علل ناباروری در مردان و زنان به طور مساوی می باشد و درصد کمی از نازایی هم به علل ناشناخته می باشد. امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و تنوع روش های درمانی بیش از ۶۵ درصد افرادی که برای درمان ناباروری  اقدام می کنند، بهبود یافته و با مراقبت هایی صاحب فرزند می شوند. در اینجا ضروری است درباره عللی که باعث ایجاد ناباروری در مردان و زنان می شود به طور مفصل بحث کنیم.

دلایل نازایی زنان

 1. مشکلات تخمک گذاری

عمل لقاح و باروری از طریق تخمک گذاری انجام می شود. در صورتی که روند تخمک گذاری با اختلال مواجه شود، فرد دچار ناباروری می شود. افرادی که دچار این اختلال می باشند دارای یکی از دو حالت می باشند : یا دوران قاعدگی ندارند یا دوران قاعدگی نامنظم دارند. در مواقعی هم دوران قاعدگی منظم می باشد ولی روند تخمک گذاری به صورت طبیعی نمی باشد.

 1. مشکلات لوله های رحمی

یکی از شایع ترین علل ناباروری در زنان مربوط به اختلالات لوله های رحمی می باشد. در برخی موارد لوله های رحمی به دلایلی نظیر عفونت، آندومتریوز یا چسبندگی بعد از جراحی مسدود می شود. ممکن است بخشی از لوله ها دچار انسداد شوند یا به طور کامل بسته شوند.

علل ناباروری در مردان

 1. مشکلات مربوط به اسپرم

اسپرم عامل مهم ایجاد لقاح می باشد در صورتی که دارای اختلال شود ناباروری اتفاق می افتد. از جمله مواردی که در اسپرم مردان غیرطبیعی بوده و باعث ناباروری مرد می شود به شرح ذیل می باشد:

 • تولید اسپرم به تعداد کم
 • کامل نشدن و به بلوغ نرسیدن اسپرم
 • فرم غیر عادی اسپرم
 • اختلال در فعالیت اسپرم (اسپرم نتواند به تخمک برسد)

از مواردی که باعث اختلال و تغییر در اسپرم می شود به شرح ذیل می باشد:

 • عوارض بیماری های عفونی مانند اوریون که باعث عفونت در دستگاه تناسلی مرد و اختلال در بیضه می شود.
 • اختلال در عملکرد و رشد هورمون ها نظیر هورمون FSH و LH که بر روند هورمون هایی مانند تستوسترون و اسپرم تاثیر منفی می گذارد.
 • ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن
 • تولید ماده ای به نام آنتی بادی توسط اسپرم که باعث کم شدن تحرک و فعالیت اسپرم و چسبندگی آن ها می شود( در برخی از مردان دیده می شود)
 1. واریکوسل : پیچ خورن رگهای درون بیضه که بر فعالیت و تولید اسپرم اثر گذاشته و آن را دچار اختلال می کند.

با تشکر مدیریت سایت  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی.

 

درباره دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر بهناز عطار شاکری فارغ التحصیل سال ۷۶ از دانشگاه تهران _ دوره تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشگاه تهران _ دارای رتبه دوم بورد تخصصی کشوری (سال ۸۱) _ دوره فلوشیپ فوق تخصصی نازایی - لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی IVF از دانشگاه تهران (سال ۸۳-۸۴) _ دارای سابقه کار از سال ۸۵ در مطب ملاصدرا و بیمارستان پیامبران از سال ۸۲ و از سال ۸۸ در بیمارستان دی به صورت پزشک مهمان می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 15 + 8 =