علل ناباروری و روش های درمان آن

ناباروری به زمانی گفته می شود که زوجین با وجود داشتن رابطه ی جنسی محافظت نشده بعد از مدت مشخصی، باردار نمی شوند. این بدان معناست که یکی از زوجین یا هر دو مشکل ناباروری دارند. تعریف ناباروری : ۱۲ ماه یا یک سال تلاش برای بارداری و عدم مصرف داروهای پیشگیری از بارداری و عدم موفقیت. در این مقاله می خواهیم به علل ناباروری و روش های درمان آن بپردازیم.

درمان ناباروری

انتخاب گزینه درمانی برای درمان ناباروری به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به سن ، مدت زمان ناباروری و وضعیت فیزیکی و سلامتی و ترجیح فرد به گزینه درمانی خاصی اشاره کرد.

علل ناباروری و روش های درمان آن

علل ناباروری و روش های درمان آن

تعداد رابطه جنسی

معمولاً پیشنهاد می شود که در حوالی زمان تخمک گذاری، تعدد رابطه های جنسی بیشتر شود. اسپرم در رحم زن تا ۵ روز زنده می ماند. در حالی که تخمک ظرف یک روز بعد از تخمک گذاری می تواند بارور شود. در تئوری به این صورت است که ظرف ۶ روز (که قبل از تخمک گذاری و در زمان تخمک گذاری است)، احتمال بارداری بالا می باشد.
با این حال بررسی ها نشان داده که ۳ روز قبل از تخمک گذاری و یک روز بعد از آن بیشترین احتمال بارداری وجود دارد. برخی بر این باورند که کاهش رابطه ی جنسی می تواند به افزایش اسپرم در مایع منی و در نتیجه افزایش احتمال بارداری منجر شود، در حالی که تغییر چشمگیری ایجاد نمی کند.

درمان ناباروری در مردان

درمان ناباروری در مردان بستگی به علت اصلی ناباروری دارد:

– دارودرمانی یا رفتاردرمانی برای بهبود و درمان مشکلات نعوظ در مردان
– واریکوسل – جراحی واریکوسل می تواند به درمان ناباروری در مردان کمک کند.
– انسداد مجرای انزال – در این صورت می توان اسپرم ها را مستقیماً از بیضه خارج کرد و در محیط آزمایشگاهی با تخمک ترکیب کرد.

درمان ناباروری در زنان

داروهای درمان ناباروری برای زنان به منظور تنظیم و تحریک تخمک گذاری تجویز می شود. این دارو ها شامل کلومیفن ، سروفن، متفورمین، گنادوتروفین و … می باشند.

روش های جراحی برای درمان ناباروری در زنان

در صورتی که لوله های فالوپ مسدود شده باشند و یا در نتیجه اسکار، عملکرد درستی نداشته باشند، می توان با جراحی لوله های فالوپ، به عبور بهتر تخمک کمک کرد. با جراحی لاپاراسکوپی می توان به درمان اندومتریوز پرداخت. در طول این جراحی، برش کوچکی بر روی شکم ایجاد می شود و یک منبع نوری و دوربین کوچک و ابزار مخصوص جراحی به نام لاپاراسکوپ وارد شکم می شود. در طول این جراحی، پزشک بافت اسکار و ایمپلنت ها را برداشته و به این ترتیب به کاهش درد و کمک به باروری کمک می کند.

برای تشخیص علت ناباروری آزمایشات مختلفی صورت می گیرد. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۰۳۲۳۹۶ و ۰۲۱۸۸۰۳۰۳۱۰ و ۰۲۱۴۴۰۷۹۱۳۱ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

روش های درمان ناباروری

روش های زیر برای کمک به درمان ناباروری استفاده می شوند:

درمان ناباروری با IUI – در زمان تخمک گذاری، یک کاتتر وارد دهانه رحم شده و وارد رحم می شود و نمونه ی اسپرم را وارد رحم می کند. در این روش بهترین اسپرم ها به رحم وارد می شود.

درمان ناباروی با IVF – در این روش اسپرم و تخمک در محیط آزمایشگاهی با هم ترکیب می شوند. سپس رویان یا جنین به رحم مادر انتقال می یابد.
منبع : https://www.medicalnewstoday.com/articles/165748.php

درباره دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر بهناز عطار شاکری فارغ التحصیل سال ۷۶ از دانشگاه تهران _ دوره تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشگاه تهران _ دارای رتبه دوم بورد تخصصی کشوری (سال ۸۱) _ دوره فلوشیپ فوق تخصصی نازایی - لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی IVF از دانشگاه تهران (سال ۸۳-۸۴) _ دارای سابقه کار از سال ۸۵ در مطب ملاصدرا و بیمارستان پیامبران از سال ۸۲ و از سال ۸۸ در بیمارستان دی به صورت پزشک مهمان می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهار + 2 =