ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

علل ناباروری در زنان

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

علل ناباروری در زنان

به طور کلی ناباروری یعنی، اگر زنی به مدت یک سال از راه های جلوگیری از بارداری در رابطه جنسی اجتناب نماید و بعد از این مدت قادر به باردار شدن نباشد. ممکن است مشکل و علل ناباروری در زنان باشد و یا همچنین امکان دارد علل ناباروری در مردان باشد. حدودا 40 درصد ناباروری ها از سمت زنان و 40 درصد از سمت مردان و حدود 10 درصد امکان دارد از سمت هر دو طرف باشد و عامل10 درصد ناباروری ها نیز مشخص نمی باشند.
در سال های اخیر در رابطه با تشخيص و درمان ناباروري پیشرفت های چشم گیری رخ داده است و تقریبا حدود 65 درصد مشکلات ناباروری زوجین با تشخیص درست و استفاده از روش های مختلف ناباروری برطرف شده است. در این مقاله سعی شده تا در مورد علل ناباروری در زنان توضیحاتی را ارئه دهیم که امیدوارم مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

علل ناباروری در زنان

علل ناباروری در زنان

 

دکتر عطار شاکری متخصص زنان و ناباروری در زمینه درمان ناباروری از مهارت بسیار بالایی برخوردار هستند. و همواره سعی بر این داشته اند تا با بهره گیری از تکنولوژی و دانش خود بهترین خدمات را به بیماران خود عرضه نمایند. علاقه مندان عزیز می توانند از طریق اینستاگرام و تلگرام و یا از طریق شماره های درج شده بر روی سایت جهت تعیین نوبت اقدام نمایند.

 

عواملی که باعث ناباروری در زنان می شود

اختلال در تخمک گذاری

حدود 39 درصد علل ناباروری در زنان اختلال در تخمگ گذاری می باشد. برخی از خانم ها ممکن است تخمگ گذاری نکنند و یا تخمگ گذاری آن ها کم و یا نامنظم باشد. زمانی که تخمک گذاری صورت نگیرد، عمل لقاح نیز انجام نمی شود و این امر باعث ناباروری در زنان می شود.

آندومتریوز

آندومتریوز یعنی رشد بافت داخلی رحم در نقاطی بیرون از رحم . آندومتریوز در تمامی مراحل ناباروری تاثیر منفی دارد و سبب اشکال در تخمک گذاری می شود و باعث بسته شدن لوله های رحمی و تغیر شکل لوله‌های فالوپ می شود. تقریبا 70 در صد زنانی که مبتلا به آندومتريوز می باشند نابارور هستند .

اختلال در لوله های رحمی

ممکن است لوله های رحمی برخی از زنان به علت عفونت و آندومتریوز و چسبندگی های ایجاد شده در لگن بعد از جراحی و یا به دلیلی بارداری خارج از رحم به طور کامل و یا تا حدی بسته شده باشند. در این حالت اسپرم ها به تخمک نمی رسند. حدودا 30 درصد علل ناباروری در زنان، اختلال در لوله های رحمی می باشد

مشکلات دستگاه ایمنی بدن

ممکن است دستگاه ایمنی بدن دچار مشکل باشد و این امر تاثیر بسیار زیادی در ناباروری زنان دارد. تشخیص و درمان این بیماری ها بسیار سخت می باشد. در برخی از خانم ها ماده ای به اسم آنتی بادی بر علیه اسپرم مردان ترشح می شود که این ماده باعث از بین بردن و غیر فعال کردن اسپرم ها می شود و در برخی مواقع باعث سقط خود به خود جنین می شود

‌اختلال درگردن رحم يا رحم

وجود برخی از اختلالات در گردن رحم موجب ناباروری در زنان می شود. مانند کیفیت نامناسب ترشحات رحم و عفونت های گردن و رحم و مشکلات مربوط به ساختمان بدن و همچنین تومورهای بدخیم رحم و زخم های ایجاد شده در دیواره رحم از علل ناباروری در زنان می باشد

سایر عوامل دیگر

عوامل دیگری نیز ممکن است موجب ناباروری زنان گردد که ارتباطی به دستگاه تناسلی زنان ندارند مانند:

  • بیماری هایی که در سلامت جسمی و روحی فرد تاثیر گذار می باشند
  • مصرف الکل و سیگار
  • انجام ورزش های سنگین و شدید
  • لاغری و چاقی بیش از اندازه
  • اختلال هورمونی در بدن، مانند هورمون‌های تیروئید و آدرنال

 

باتشکر مدیریت سایت دکتر شاکری متخصص زنان و زایمان و ناباروری و جراح زنان

پاسخ

4 + ده =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک