ساعات کاری : روز های زوج 16:30 الی 21:00 چهارشنبه ها 10:30 الی 15:00
(021) 88032396 - 88030310

علت سقط مکرر چیست و آیا درمان می شود ؟

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

علت سقط مکرر چیست و آیا درمان می شود ؟

حدود یک درصد از کل زنان سقط جنین مکرر را تجربه می کنندکه امروزه  یکی از معضلات زوجین  در اوایل بارداری شده است. در صورتی که بیش از سه سقط مکرر به صورت پشت سرهم قبل از هفته 13 بارداری اتفاق بیافتد سقط مکرر گفته می شود .

علت سقط مکرر در ماههای اول بارداری چیست ؟

ژنتیک:

در تعداد کمی از موارد ، ممکن است همسر شما دارای کروموزوم غیر طبیعی باشد که باعث سقط مکرر شود.در این موارد باید بررسی ناهنجاری های کروموزومی (تست کاریوتایپ) انجام شود. اگر آزمایش ها مشکلی را نشان دهد ، برای بررسی  بیشتر باید به متخصص ژنتیک بالینی مراجعه کنید.

هورمونی:

در موارد نادر عدم تعادل در هورمونهای بارداری می تواند منجر به شرایطی از جمله کیست تخمدان پلی کیستیک ، کیست های متعدد در تخمدان های خانم ها شود که در اثر افزایش مقادیر بالای LH (هورمون لوتئین ساز) و تستوسترون ایجاد می شود که این می تواند باعث سقط جنین شود.

عکس-سقط-جنین

عکس-سقط-جنین

اختلالات جریان خونی:

برخی از اختلالات جریان خون مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک و سندرم آنتی فسفولیپید می توانند باعث سقط مکرر شوند. این اختلالات نادر سیستم ایمنی بدن بر جریان خون به جفت تأثیر می گذارد و ممکن است باعث ایجاد لخته هایی شود که مانع از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به جنین شود که در نهایت منجر به سقط جنین شود. درمان ممکن است شامل آسپیرین و هپارین باشد که هر دو به رقیق شدن خون کمک می کند .

مشکلات رحم:

رحم غیر طبیعی شکل می تواند خطر سقط مکرر و تولد زودرس را افزایش دهد. روش های مختلفی برای بررسی شکل رحم وجود دارد و بسته به یافته ها ممکن است عمل جراحی توصیه شود.

ضعف دهانه رحم:

اگر شما در معرض ناتوانی گردن رحم یا ضعف دهانه رحم قرار دارید ، حتما قبل از بارداری بررسی بیشتری انجام دهید زیرا این علت باعث سقط مکرر در بارداری می شود.

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

در صورت بروز سقط مکرر چه باید کرد ؟

در این موارد خانم باید بررسی های خاصی انجام دهد از جمله آزمایش های هورمونی، آزمایش ژنتیک، بررسی رحم و… انجام دهد. بعد از اینکه تمام بررسی ها انجام شد ، پزشک متخصص در برخی موارد به وسیله داروهایی نظیر شیاف ، داروهای پروژستونی و آمپول های ضدانعقادی از سقط مجدد جلوگیری می کند . اما در برخی موارد با وجود این داروها سقط اتفاق می افتد .

درمان سقط مکرر با روش ivf

در صورتی که با وجود درمان های داروهایی  سقط مجدد اتفاق افتاد ، از روش Ivf استفاده می شود . این روش یکی از موثرترین و بهترین روش های درمانی است . در این صورت از IVF از نوع PGS استفاده می شود . بدین معنا که جنین ها از نظر ژنتیک هم قبل از اینکه درون رحم مادر قرار بگیرند بررسی می شوند . این روش احتمال سقط را بسیار کم می کند و تا به امروز  نتایج موفقیت آمیزی داشته است . زیرا هم جنین بهتری به رحم منتقل می شود و هم میزان سقط با بررسی هورمونی کاهش پیدا می کند .

باید توجه داشت که حتما این روش بعد از تشخیص دقیق و بررسی های آزمایشگاهی باید انجام شود.

پاسخ

18 + 19 =

تماس سریع با پزشک