شرایط و قوانین دریافت و اهدای جنین به زن و مرد نابارور

امروزه روش های بسیار نوینی برای درمان ناباروری زوجین ارائه شده است ، بسیاری از نا باروری ها که به دلیل مشکلات جنسی و یا سایر دلایل علمی می باشند که در نهایت شانس باروری افراد را کاهش می دهد ، مهم ترین مشکلات در دوران زناشویی است که در بسیاری از موارد پیش از درمان های امروزی باعث جدایی زوجین از یک دیگر می شد . اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی و ارائه روش های نوین، ناباروری درمان شده و شیوه های تخصصی در این باره توسط متخصص زنان و زایمان و متخصص ناباروری مورد استفاده قرار می گیرد .

از روش های درمان نا باروری می توان به لقاح مصنوعی، اهدای تخمک و اهدای جنین اشاره کرد ف البته این روش ها در صورتی است که درمان های دارویی برای باروری پاسخگو نباشد ، در بسیاری از موارد که زن قدرت باروری ندارد با استفاده از تکنیک های نوین  می توان شانس باروری را بالا برد و در مقابل زمانی که اسپرم مرد قدرت باروری کمی داشته باشد می توان با تقویت اسپرم ها شانس بارداری را افزایش داد .

%d9%82%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c%d9%86-%d8%a7%d9%87%d8%af%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d9%86%db%8c%d9%86

اما یکی از روش هایی که در صورت شکست درمان های دیگر توصیه می گردد ، اهدای جنین و دریافت آن می باشد .
این روش درمانی، تنها روشی است که صریحاً مورد تجویز قانون گذار ایران قرار گرفته و به موجب قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور مصوب ۲۹/۴/۸۲ مشروعیت یافته است. ماده ۲ این قانون دریافت جنین اهدایی را منوط به تقاضای مشترک زوجین نابارور از طریق تسلیم دادخواست به دادگاه خانواده دانسته و شرایط لازم برای دریافت جنین را به شرح زیر احصا نموده است :

” الف – زوجین بنا به گواهی معتبر پزشکی، امکان بچه دارشدن نداشته باشند و زوجه استعداد دریافت جنین را داشته باشد.

ب – زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند.

ج – هیچ یک از زوجین محجور نباشند.

د – هیچ یک از زوجین مبتلا به بیماریهای صعب العلاج نباشند.

هـ- هیچ یک از زوجین معتاد به مواد مخدر نباشند.

و – زوجین بایستی تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند”.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطار شاکری

 

درباره دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر بهناز عطار شاکری فارغ التحصیل سال ۷۶ از دانشگاه تهران _ دوره تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشگاه تهران _ دارای رتبه دوم بورد تخصصی کشوری (سال ۸۱) _ دوره فلوشیپ فوق تخصصی نازایی - لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی IVF از دانشگاه تهران (سال ۸۳-۸۴) _ دارای سابقه کار از سال ۸۵ در مطب ملاصدرا و بیمارستان پیامبران از سال ۸۲ و از سال ۸۸ در بیمارستان دی به صورت پزشک مهمان می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 3 × یک =