سقط های مکرر

سقط های مکرر در حقیقت به سقط جنین حداقل سه بار بصورت متوالی گفته می شود که در هر ۳۰۰ بارداری یک مورد افتاق می ‌افتد. می توان گفت حالت های غیر طبیعی کروموزمی والدین در سقط مکرر از اهمیت بسیاری برخوردار می باشند. سقط مکرر ۵ درصد از زوجین ، ناشی از حالت های غیر طبیعی کورموزمی آن می باشد. اما حالت های غیر طبیعی کورموزمی تنها دلیل سقط های مکرر نیست، بلکه عوامل دیگری وجود دارند که در آن نقش دارند که عبارتند از
• کیفیت اسپرم پایین: بسیاری از اشخاص از نقش پدر در سقط جنین غافل هستند در حالیکه کیفیت نامناسب اسپرم می تواند باعث سقط جنین شود. با توجه به تحقیقات و بررسی های انجام شده پایین بودن کیفیت اسپرم که در اثر عواملی چون آلودگی‌های محیطی، رژیم غذایی و تغذیه نامناسب و افزایش سن ایجاد می شود، نقش مهمی در سقط جنین دارد.

 

 

 

 

 

سقط های مکرر

سقط های مکرر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

• چسبندگی دیواره ی رحم و فیبروم رحمی: اگر مادری از چسبندگی رحم و یا فیبروم رحم رنج ببرد، احتمال سقط مکرر جنین در بارداری وی افزایش می یابد. چرا که باعث می شوند خون داخل رحم کاملا از بین برود و جنین زنده نماند. البته شایان ذکر است که در برخی حالت ها فیبروم درمان پذیر است و رحم سالم باقی می ماند.
• مشکلات هورمونی مثل ضعف تخمدان و یا بیماری های تیروئیدی و یا دیابت نیز باعث سقط مکرر خواهند شد. در دو ماه اول حاملگی تولید پروژسترون نقش بزرگی در تثبیت جنین دارد، اگه این هورمون به میزان کافی تولید نشوند سلول های جفت به قدر کافی رشد نکرده و در نتیجه در اثر سوء تغذیه، جنین از بین می رود. همچنین اگر زن بارداری به بیماری دیابت مبتلا باشد، ممکن است بر اثر عدم گردش خون مناسب کودک تغذیه نشده و در نتیجه باعث سقط آن شود. معمولا این مشکلات (مشکلات هورمونی) روی تخمدان ها تاثیر گذاشته و باعث سقط مکرر می شوند.
• اختلالات سیستم ایمنی نیز می توانند باعث سقط مکرر شوند. اگر مادری از اختلالات سیستم ایمنی رنج ببرد، در بدن وی موادی ساخته می شود که باعث چسبندگی پلاکت ها و اختلال در سیستم عروقی جفت و گردش خون شود که همین باعث سقط جنین می شود. همچنین ممکن است در برخی موارد در بدن زن مواد آنتی اسپرم ترشح شود که در همان مراحل اولیه باعث سقط جنین شود.
• عفونت های مزمن و عفونت های دستگاه تناسلی زنان، همچنین قارچ ها و ویروس ها می توانند باعث سقط های مکرر شوند. سقط مکرر ناشی از این عوامل معمولا در همان مراحل اولیه بارداری ایجاد می شود.

برخی از خدمات  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطار شاکری متخصص ناباروری – زنان و زایمان

درباره دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر بهناز عطار شاکری فارغ التحصیل سال ۷۶ از دانشگاه تهران _ دوره تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشگاه تهران _ دارای رتبه دوم بورد تخصصی کشوری (سال ۸۱) _ دوره فلوشیپ فوق تخصصی نازایی - لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی IVF از دانشگاه تهران (سال ۸۳-۸۴) _ دارای سابقه کار از سال ۸۵ در مطب ملاصدرا و بیمارستان پیامبران از سال ۸۲ و از سال ۸۸ در بیمارستان دی به صورت پزشک مهمان می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهار + 10 =