دلایل اصلی ناباروری در زنان

در صورتی که بعد از ۱۲ الی ۱۸ ماه اقدام برای بارداری و عدم وجود هرگونه مورد غیر طبیعی و عدم پیشگیری در رابطه جنسی ، زوجین موفق به بارداری نشوند، باید به متخصصان درمان ناباروری مراجعه نمایند. پزشک تمامی دلایل احتمالی ناباروری را بررسی می کند. در این مقاله قصد داریم به ۶ دلیل احتمالی ناباروری اشاره کنیم.

دلیل اول – ساعت بیولوژیکی

ما تمایل به فراموش این واقعیت داریم ولی باید بدانید که زنان سنین باروری محدودی دارند. بر اساس نظر کارشناسان زنانی که قصد بارداری دارند اگر نمی خواهند با مشکلی برای بارداری مواجه شوند، باید تا قبل از ۳۵ سالگی اقدام کنند. تعداد تخمک هایی که یک زن در زمان به دنیا آمدن تولید می کند ( ذخیره تخمدان ها) به طرز باور نکردنی به سرعت تمام می شوند. قدرت باروری زنان در سنین بین بیست تا سی در اوج خود قرار دارد.

دلایل اصلی ناباروری در زنان

دلایل اصلی ناباروری در زنان

دلیل دوم – مشکلات تخمدان ها

دلیل اکثر ناباروری ها در زنان مربوط به عدم تخمک گذاری یا تخمک گذاری نا منظم می باشد. مشکلات مربوط به تخمدان ها به معنی عدم تولید تخمک بالغ است. بسیاری از تخمک هایی که تولید می شوند به صورت نا بالغ هستند و توانایی بارور شدن را ندارند. مشکلات مربوط به تخمک گذاری می تواند به دلایل زیر باشد:

سندرم تخمدان پلی کیستیک
– نارسایی تخمدان ها ( که در ۱ درصد از زنان دیده می شود)

دلیل سوم – مشکلات هورمونی

هورمون پرولاکتین از هیپوفیز ترشح می شود که هیپوفیز در زیر مغز قرار دارد. سطح این هورمون خاص در طول بارداری افزایش می یابد زیرا برای رشد غدد شیردهی مورد نیاز است. وجود بیش از حد این هورمون در حالت عادی مانع از تخمک گذاری می شود و مشکلاتی را برای بارداری به وجود می آورد.

دلیل چهارم – اندومتریوز

حدوداً یک زن از هر هفت زن در سنین باروری به اندومتریوز مبتلا هستند. این بیماری به معنای اندومتر غیر طبیعی در تخمدان ها و حفره رحمی و بیرون دیواره رحمی است. این بیماری علاوه بر دردی که در هر دوره قاعدگی ایجاد می کند، مشکلاتی برای باروری هم ایجاد می کند.

 

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازاییبا روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۰۳۲۳۹۶ و ۰۲۱۸۸۰۳۰۳۱۰ و ۰۲۱۴۴۰۷۹۱۳۱ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

دلیل پنجم – ناهنجاری های اندام تناسلی

رحم محل لقاح جنین است. در صورتی که هرگونه مشکل در ساختار طبیعی آن وجود داشته باشد می تواند منجر به ناباروری شود. همچنین وجود عفونت در بافت رحمی ، فیبروم رحمی ، کیست در تخمدان ها و مشکلاتی از این دست می تواند در تخمک گذاری اختلال ایجاد کند و در نتیجه منجر به ناباروری شود.

دلیل ششم – بیماری های مقاربتی

برخی بیماری های مقاربتی خاص مانند عفونت کلامیدیا که به طور مناسبی درمان نشوند می توانند این عفونت را به بافت اندومتر ( دیواره رحمی ) انتقال دهند و از لقاح و تشکیل جنین پیشگیری کنند.

نتیجه گیری

پس همان طور که گفته شد ناباروری در زنان علل مختلفی دارد و برای درمان ناباروری نیاز است تا در ابتدا علت ناباروری تشخیص داده شود و سپس بهترین گزینه برای درمان ناباروری انتخاب گردد. امروزه با پیشرفت علم پزشکی بسیاری از مشکلات ناباروری با روش های مختلفی قابل درمان هستند.
منبع: https://www.topsante.com/maman-et-enfant/conception/infertilite/les-principales-causes-d-infertilite-chez-la-femme-612559

درباره دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر بهناز عطار شاکری فارغ التحصیل سال ۷۶ از دانشگاه تهران _ دوره تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشگاه تهران _ دارای رتبه دوم بورد تخصصی کشوری (سال ۸۱) _ دوره فلوشیپ فوق تخصصی نازایی - لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی IVF از دانشگاه تهران (سال ۸۳-۸۴) _ دارای سابقه کار از سال ۸۵ در مطب ملاصدرا و بیمارستان پیامبران از سال ۸۲ و از سال ۸۸ در بیمارستان دی به صورت پزشک مهمان می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 1 × دو =