درمان سقط های مکرر

سقط های مکرر به سه مرتبه یا بیشتر سقط پیش از نیمه اول بارداری گفته می شود و در هر ۳۰۰ بارداری یک مورد رخ می دهد . سقط به تنهایی رایج ترین عارضه بارداری می باشد و برای کسانی که مایل به داشتن فرزند هستند استرس های روحی زیادی به وجود می آورد . حدود ۱۵ درصد بارداری هایی که از لحاظ کلینیکی مشخص می شوند در نیمه اول بارداری سقط می شوند .

 

 

 

درمان سقط های مکرر

درمان سقط های مکرر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارزیابی بالینی برای مشخص کردن دلیل سقط چه زمانی است

ارزیابی های بالینی برای تشخیص دلیل سقط زمانی نیاز است که دو سقط غیر ارادی رخ می دهد . مخصوصا زمانی که ضربان قلب جنین پیش از رخ دادن سقط مشخص شده باشد سن مادر بیشتر از ۳۵ سال بوده و یا افرادی که می خواستند باردار شوند با مشکلاتی روبرو بودند .

چه دلایلی موجب سقط مکرر می شود

حالت های غیر عادی کروموزومی والدین تنها دلیلی است که نمی توان درباره آن مبحثی بازگو شود  . همچین حالت های غیر عادی کروموزومی که در پنج درصد زوج ها که به سقط مکرر دچار می شوند وجود دارد . دیگر دلایل شامل حالت های غیر عادی آناتومیکی رحم که در ۱۲ درصد موارد مشکلات و اختلالات هورمونی ۱۷ درصد و عفونت ها ۵ درصد ، دلایل ایمنی ۵ درصد و علل متفرقه دیگری حدودا ۱۰ درصد دلیل سقط مکرر می باشند . پس از بررسی طبیعی در ۶۰ درصد موارد به دلایل غیر قابل تشخیص سقط رخ می دهد .

 عوامل دیگری که موجب سقط مکرر می شوند

دیگر عوامل تاثیر گذار شامل مثل سموم فلزات سنگین – داروهای شیمی درمانی –  استنشاق داروهای بیهوشی ، اعتیاد و استعمال دخانیات – اشعه های یونیزه و بیماری های مزمن – این عوامل موجب وجود مشکلاتی در جریان خون رحمی می شوند و می توانند در رخ دادن سقط مکرر نقش داشته باشند .  دلایلی وجود ندارد که نشان دهنده ورزش در حد معمولی همراه با سقط مکرر می باشد .

مراقبت های پس از بارداری

پس از بارداری مراقبت های بسیاری نیاز است . رواج پیدا کردن بارداری خارج از رحم و بارداری مولار در زنانی که در گذشته سقط را تجربه کرده اند به تنهایی در این زنان بیشتر می باشد . اندازه گیری هورمون جفت در خون HGG پیش از انجام سونوگرافی کمک شایانی می کند و تا ۱۴ روز  پس از بارداری که سقط های مکرر پیشین در آن رخ داده است ادامه دارد .

برخی از خدمات  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطار شاکری متخصص ناباروری – زنان و زایمان

درباره دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر بهناز عطار شاکری فارغ التحصیل سال ۷۶ از دانشگاه تهران _ دوره تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشگاه تهران _ دارای رتبه دوم بورد تخصصی کشوری (سال ۸۱) _ دوره فلوشیپ فوق تخصصی نازایی - لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی IVF از دانشگاه تهران (سال ۸۳-۸۴) _ دارای سابقه کار از سال ۸۵ در مطب ملاصدرا و بیمارستان پیامبران از سال ۸۲ و از سال ۸۸ در بیمارستان دی به صورت پزشک مهمان می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهار × 4 =