خونریزی در بارداری خطرناک است ؟

خونریزی در بارداری نشانه چیست ؟ خونریزی در حاملگی چه دلایلی دارد ؟ آیا این مشکل جدی است یا طبیعی است؟ با ما در ادامه همراه باشید .

دلایل خونریزی در بارداری

افزایش حجم خون مادر در نتیجه سازگاری با دستگاههای قلبی عروقی و خونی مادر در طول حاملگی می باشد . در طول بارداری مقاومت عروق ریوی و سیستمیک کاهش می یابد . حجم پلاسما و گلبول های قرمز در اوایل هفته های ۸-۴ بارداری به دلایلی زیر افزایش می یابد :

  • نیازهای متابولیک مادر و جنین را رفع نماید .
  • از رگ هایی که به علت فشار رحم بزرگ آسیب دیده اند محافظت می نماید .
  • مادر را در برابر از دست دادن خون هنگام تولد محافظت نماید .
عکس خونریزی در بارداری

عکس خونریزی در بارداری

خونریزی در بارداری خطرناک است ؟

هر نوع خونریزی در زمان بارداری ممکن است سلامت مادر و جنین را به خطر اندازد . از دست دادن خون مادر ، سبب کاهش ظرفیت حمل اکسیژن شده و می تواند مادر را در معرض خطر کاهش حجم خون ، آنمی ، عفونت ، زایمان پره ترم و اثرات مخرب تحویل اکسیژن به جنین قرار دهد .

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازاییبا روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۰۳۲۳۹۶ و ۰۲۱۸۸۰۳۰۳۱۰ و ۰۲۱۴۴۰۷۹۱۳۱ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

عوارض خونریزی بارداری برای جنین

خطرات جنینی مرتبط با خونریزی مادر شامل :

  • آنمی یا از دست دادن خون
  • هیپوکسی
  • آنوکسی
  • زایمان پره ترم

اگر خونریزی منجر به کاهش خون جنینی شود ، به علت حجم کمتر خون جنینی ، تاثیراتش واضح تر خواهد بود .

در مواجهه با خونریزی در بارداری چه کنیم ؟

بیماری های خونریزی دهنده در بارداری به عنوان اورژانس های طبی در نظر گرفته می شوند . انسیدانس و نوع خونریزی در سه ماهه های مختلف حاملگی متفاوت است . خونریزی قبل از زایمان ، یک عامل منجر شونده به مرگ مادر است . پاره شدن حاملگی خارج رحمی و دکولمان جفت بیشترین انسیدانس را در مورتالیته مادری دارند . ارزیابی و اقدام سریع توسط سیستم بهداشتی برای حفظ زندگی مادر و جنین لازم است .

مراقبت های پرستاری در خونریزی بارداری

مراقبت های فوری پرستاری باید بر پایدار نمودن شرایط فیزیولوژیکی متمرکز باشند و کارهای معمول شامل گرفتن IV Line انجام تست هموگلوبین و هماتوکریت و گروه خونی و RH و تست کومبس می باشند استفاده از سونوگرافی برای تایید تشخیص لازم است .

در مواردی که پس از زایمان خونریزی شدید اتفاق می افتد، در صورتی که محصولات حاملگی به طور کامل دفع نشود ، فرد باید برای تخلیه جراحی یا دستی رحم آماده شود . بعد از تخلیه رحم ۲۰-۱۰ واحد اکسی توسین در ۱۰۰۰ سی سی مایع به فرد جهت جلوگیری از خونریزی داده می شود . در صورت خونریزی زیاد ترکیبات ارگ.ت مانند ارگونوین یا مشتقات پروستاگلندین مانند کاربوپراست ترومتامین ، برای ایجاد انقباضات رحمی داده می شود . در صورتی که فشار خون فرد نرمال باشد ۴-۳ دوز ارگونوین ۲/. Mg از طریق خوراکی یا تزریقی هر ۴ ساعت به فرد داده می شود و ۸ روز ۲۵ mg کاربوپراست از راه تزریق داخل ماهیچه ای هر ۹۰-۱۵ دقیقه نیز می تواند به فرد داده شود و در صورت لزوم آنتی بیوتیک تجویز می گردد .

درباره دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر بهناز عطار شاکری فارغ التحصیل سال ۷۶ از دانشگاه تهران _ دوره تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشگاه تهران _ دارای رتبه دوم بورد تخصصی کشوری (سال ۸۱) _ دوره فلوشیپ فوق تخصصی نازایی - لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی IVF از دانشگاه تهران (سال ۸۳-۸۴) _ دارای سابقه کار از سال ۸۵ در مطب ملاصدرا و بیمارستان پیامبران از سال ۸۲ و از سال ۸۸ در بیمارستان دی به صورت پزشک مهمان می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 5 × 2 =