ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

جراحی فیبروم رحم یا میومکتومی

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

جراحی فیبروم رحم

میومکتومی یا جراحی فیبروم رحم نوعی جراحی برای برداشتن فیبروم های رحمی می باشد. این جراحی در چه مواردی انجام می گیرد؟ میومکتومی به چه روش هایی قابل انجام است؟ آمادگی برای قبل از این جراحی به چه صورت است؟ میومکتومی در صورتی پیشنهاد می شود که فیبروم های رحمی باعث ایجاد علائم زیر شوند:

– دردهای لگنی
– پریود های سنگین
– خونریزی های نامنظم
– تکرر ادرار

جراحی فیبروم رحم

جراحی فیبروم رحم

انواع میومکتومی یا جراحی فیبروم رحم

میومکتومی به یکی از سه روش زیر قابل انجام است:

– در میومکتومی شکمی برداشتن فیبروم ها از طریق جراحی باز در ناحیه پایینی شکم انجام می گیرد.
– میومکتومی لاپاراسکوپیک امکان برداشتن فیبروم ها را از طریق ایجاد برش های کوچک در روی شکم فراهم می کند. این نوع جراحی کم تهاجمی می باشد و دوره نقاهت بعد از عمل کوتاه تر است و فرد سریع تر بهبود می یابد.
– میومکتومی هیستروسکوپیک با کمک یک اسکوپ مخصوص، فیبروم ها را از طریق واژن و دهانه رحم خارج می کند.

علت انجام جراحی فیبروم رحم

معمولاً زنانی که در آینده قصد بارداری دارند برای درمان فیبروم رحمی اقدام می کنند. بر خلاف هیسترکتومی که تمام رحم را از بدن خارج می کند، در روش میومکتومی تنها فیبروم ها خارج می شوند. بنابراین می توان برای بارداری در آینده اقدام نمود. نوع میومکتومی بر اساس سایز و محل فیبروم ها می باشد:

– در صورتی که فیبروم های بزرگی در دیواره رحمی موجود باشند یا تعداد آنها بسیار زیاد باشد، می توان با میومکتومی شکمی آن ها را خارج نمود.
– در صورتی که سایز فیبروم ها کوچک باشد و تعداد کمتری فیبروم وجود داشته باشد، می توان میومکتومی لاپاراسکوپیک انجام داد.
– میومکتومی هیستروسکوپیک برای برداشتن فیبروم های کوچک در داخل رحم انجام می گیرد.

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

آمادگی قبل از جراحی فیبروم رحم

قبل از اینکه جراحی فیبروم رحم انجام گیرد پزشک داروهایی برای کاهش سایز فیبروم ها تجویز می کند تا سایز آن ها کاهش یافته و در طول جراحی راحت تر خارج گردند. شاید قبل از جراحی نیاز باشد تا بیمار برخی آزمایشات را انجام دهد تا از سلامت وی مطمئن شد. از جمله آزمایشات احتمالی قبل از جراحی فیبروم رحم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– آزمایش خون
– الکتروکاردیوگرام
– اسکن MRI
سونوگرافی لگنی

شاید نیاز باشد تا قبل از جراحی میومکتومی برخی داروها و ویتامین ها و حتی مکمل ها مصرف نگردند. در صورت مصرف دخانیات از 6 تا 8 هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن فرایند بهبود بعد از جراحی را کند می کند. همچنین از نیمه شب قبل از جراحی غذا و نوشیدنی مصرف نگردد تا معده خالی باشد.

نتیجه گیری

فیبروم های رحمی می توانند یکی از علل ناباروری باشند، بنابراین در صورتی که فرد در آینده قصد بارداری دارد حتماً باید برای جراحی فیبروم رحمی و خارج نمودن فیبروم ها اقدام کند. با توجه به پیشرفت علم پزشکی پزشک جراح با استفاده از بروز ترین تکنیک ها این جراحی را انجام می دهد.

منبع : https://www.healthline.com/health/womens-health/myomectomy#qampa

پاسخ

17 − سیزده =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک