ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

جراحی آندومتریوز با لاپاراسکوپی

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

جراحی آندومتریوز با لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یکی از متداول ترین روش ها برای تشخیص و جراحی آندومتریوز خفیف تا متوسط می باشد. به جای ایجاد برش های بزرگ در شکم، جراح یک ابزار دیداری مجهز به نور (لاپاراسکوپ) را از طریق برش کوچکی که ایجاد کرده، وارد بدن می کند. در صورت نیاز به دسترسی های بیشتر، می توان یک یا دو برش دیگر نیز ایجاد کرده و ابزارهای جراحی دیگر را وارد ناحیه مورد نظر کنیم. امروزه به دلیل نتایج موفقیت آمیز و ایمنی ثابت شده این جراحی، می توان به جراحی آندومتریوز با لاپاراسکوپی اقدام کرد.

توصیه های قبل از جراحی لاپاراسکوپی آندومتریوز

به بیمار توصیه می شود که برای حداقل 8 ساعت قبل از انجام جراحی، نه غذا و نه آشامیدنی میل نکند و معده وی خالی باشد. معمولاً این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد ولی می توان بی حسی موضعی یا بی حسی ستون فقرات انجام داده و بیماردر طول جراحی بیدار بماند. این جراحی توسط یک متخصص زنان یا جراح انجام می گیرد.
برای انجام این جراحی، شکم با هوای مخصوص پر شده تا دیواره داخلی اعضای بدن گسترش یافته و جراح بتواند اعضای داخلی را به طور واضح ببیند. سپس لاپاراسکوپ وارد شکم شده و تشخیصات لازم داده می شود. مدت زمان جراحی معمولاً 30 تا 45 دقیقه به طول می انجامد.
در صورتی که آندومتریوز یا بافت اسکار مانند نیاز به برداشته شدن داشته باشد، جراح به وسیله تکنیک جراحی برش و جدا کردن بافت یا تکنیک تخریب بافت به وسیله اشعه لیزر یا الکتروکوتر، جراحی را انجام می دهد. در پایان عمل، جراح برش های ایجاد شده در شکم را با چند بخیه کوجک می بندد و معمولاً هیچ اسکاری باقی نمی ماند.

جراحی آندومتریوز با لاپاراسکوپی

جراحی آندومتریوز با لاپاراسکوپی

آیا واجب است که جراحی لاپاراسکوپی انجام دهم؟

لاپاراسکوپی به منظور معاینه دیداری ارگان های لگنی و برداشتن بافت اسکار و یا چسبندگی ها می باشد. این جراحی معمولاً با هدف معاینه و درمان انجام می گیرد و در موارد زیر این جراحی تجویز می گردد:
–    آندومتریوز و بافت اسکار شدید که ارگان های داخلی مانند روده ها و مثانه را درگیر کرده است.
–    درد آندومتریوز بعد از هورمون تراپی باز گردد.
–    درد آندومتریوز شدید (برخی زنان و یا پزشکان تمایل به گزینه درمان دارویی ندارند)
–    کیست آندومتریوز در یکی از تخمدان ها (کیست آندومتریوما)
–    آندومتریوز یکی از دلایل احتمالی ناباروری می باشد. جراح معمولاً هرگونه توده و بافت اسکاری را که واضح است، جدا کرده و این مورد شاید بتواند باروری را بهبود بخشد.

چه زمانی نیازی به انجام لاپاراسکوپی نمی باشد؟

زمانی می توان با قطعیت پی به آندومتریوز برد که اندام های لگنی از نزدیک مشاهده و بررسی شوند. ولی این مورد همیشه واجب نیست و زمانی که فرد مشکوک به آندومتریوز می باشد ، اغلب هورمون تراپی برای فرد تجویز می گردد.

لاپاراسکوپی به منظور معاینه دیداری ارگان های لگنی و برداشتن بافت اسکار و یا چسبندگی ها می باشد. دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی لاپاراسکوپی تشخیصی را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

خطرات و عوارض لاپاراسکوپی

مشکلات بعد از این جراحی بسیار نادر می باشد ولی شامل موارد زیر است:
–    عفونت های لگنی
–    خونریزی غیر قابل کنترل که در نتیجه آن نیاز به ایجاد برش های وسیع تر (لاپاراتومی) می باشد تا خونریزی را متوقف کرد.
–    شکل گیری بافت اسکار (چسبندگی) بعد از جراحی
–    آسیب به روده ها، مثانه یا لوله حالب (مجرایی که ادرار را از کلیه ها به مثانه می رساند)
منبع : https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/hw101171

پاسخ

3 × 2 =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک