ساعات کاری : روز های زوج 16:30 الی 21:00 چهارشنبه ها 10:30 الی 15:00
(021) 88032396 - 88030310

تعیین جنسیت قطعی جنین پیش از بارداری

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

تعیین جنسیت قطعی جنین پیش از بارداری

در حال حاضر تعیین جنسیت برای والدین بسیار مهم است و بسیاری از زوج ها علاقمند هستند بدانند فرزندشان دختر یا پسر می باشد .

روش های تعیین جنسیت در بارداری

با توجه به زمان تعیین جنسیت از روش های متفاوتی استفاده می شود :

  1. سونوگرافی : در طول دوران بارداری
  2. PGD : قبل از بارداری
  3. IVF : قبل از بارداری
  4. IUI : قبل از بارداری

از چه زمانی می توان جنسیت جنین را با سونوگرافی تشخیص داد ؟

مناسبترین زمان برای دانستن تعیین جنسیت جنین از هفته 18 به بعد می باشد که در سونوگرافی غربالگری دوم انجام می شود . سونوگرافی مجدد در هفته 22 تا 24 برای مادر توصیه می شود تا از جنسیت جنین اطمینان حاصل کنند . توصیه می شود قبل از هفته 18 اقدام به تعیین جنسیت با سونوگرافی نشود زیرا نتایج حاصل قابل اطمینان نیست .

تعیین-جنسیت-قطعی-جنین-پیش-از-بارداری

تعیین-جنسیت-قطعی-جنین-پیش-از-بارداری

تعیین جنسیت با pgd

روش تعیین جنسیت با PGD همان روش میکرواینجکشن می باشد. در این روش تخمک از زن گرفته می شود و در محیط آزمایشگاه در مجاورت اسپرمی که از مرد گرفته شده قرار می گیرد و لقاح صورت می گیرد و در رحم زن قرار داده می شود . اما با این روش می توان جنسیت جنین را قبل از بارداری انتخاب کرد . مشاوره ژنتیک نمونه ای از جنین های به دست آمده در محیط آزمایشگاه را می گیرد و کروموزوم ها بررسی می شود تا مشخص شود چه تعدادی از جنین ها پسر هستند و چه تعدادی دختر . اصولا در بین این جنین ها ، جنین هایی برای لقاح وجود دارد که مناسب نمی باشند بنابراین انتخاب نمی شوند.

نکته ای که بسیار مهم است و زوجی که برای تعیین جنسیت با روش PGD مراجعه می کنند اینست که دختر یا پسر در محیط آزمایشگاه ساخته نمی شود . تعیین جنسیت و انتخاب پسر یا دختر از تعداد جنینی که وجود دارد انجام می شود و به رحم مادر منتقل می شود .

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

تعیین جنسیت با pgd صد در صد است ؟

این روش از لحاظ تعیین جنسیت صد در صد است ولی احتمال باردار شدن زوج با این روش 40 تا 45 درصد است .

تشخیص اختلالات ژنتیکی جنین با pgd

جالب است بدانید با روش Pgd می توان اختلالات ژنتیکی و بیماری های کروموزومی مانند سندرم داون را پیش از قرار دادن جنین در داخل رحم تشخیص داد .

چه افرادی می توانند از pgd برای تشخیص اختلالات ژنتیکی استفاده کنند؟

  • والدینی که مبتلا به اختلالات کروموزومی هستند .
  • زنان بالای سن 35 سال دارند .
  • زنانی که سابقه سقط مکرر دارند .
  • زنانی که با روش کمک باروری ، باردار نشده اند .
  • دارای اختلال تک ژنی هستند .

پاسخ

18 + نه =

تماس سریع با پزشک