تشخیص و درمان ناباروری

امروزه به  باردار نشدن پس از یک سال رابطۀ جنسی بدون استفاده از روش‌های پیشگیری  ناباروری گفته می شود. ناباروری یعنی مشکل از طرف خانم یا آقا یا هر دو با هم باشد. گاهی ناباروری  قابل تشخیص نمی باشد. در این مقاله ما شما را با علت، علائم، تشخیص و درمان ناباروری آشنا می کنیم.

تشخیص و درمان ناباروری

علل ناباروری

  • افزایش سن
  • جراحی های رحمی
  • صدمه و آسیب به لوله های فالوپ یا رحم
  • اختلال و ناهنجاری در هورمون
  • داشتن برخی از بیماری ها در دستگاه تناسلی آقایان، از جمله: واریکوسل و…
  • عدم سالم و فعال بودن تخمک یا اسپرم
  • وجود برخی از مشکلات رحمی یا دهانه رحم
  • نامشخص بودن علت ناباروری

تشخیص ناباروری

متخصص زنان حاذق ابتدا به آنالیز کردن اسپرم  آقایان می پردازد و سپس کیفیت و کمیت آن مورد بررسی قرار می دهد. اگر مشکل از جانب آقا نباشد، به بررسی رحم و تخمدان خانم اقدام می نماید. ابتدا یک آزمایش خون را برای بررسی هورمون ها تجویز می کند. بعد از آن متخصص زنان به صورت بالینی به معاینه رحم و دیواره ی رحم می پردازد، نمونه را گرفته و برای قطعی شدن جواب به آزمایشگاه ارسال می کند. در صورت نیاز با کمک دستگاه سونوگرافی اقدام به گرفتن تصویر یا اشعه از رحم نیز می نمایند.

برای اطمینان از سلامت لوله های رحمی هیستروسالپنگوگرافی را تجویز می نماید، این پروسه با تزریق نوعی محلول نمکی به همراه هوا صورت می گیرد. باز یا بسته بودن لوله های رحم توسط سونوگرافی قابل تشخیص می باشد.

در نهایت برای تشخیص ناباروری در خانم ها از روش لاپاراسکوپی استفاده می نمایند، که روشی بی خطر و بدون داشتن هیچ گونه درد و کبودی انجام می شود.

درمان ناباروری

گاهی خانم ها به علت وجود برخی از بیماری ها از عارضه ناباروری رنج می برند، از جمله داشتن بیماری تیروئید که ناباروری را حادتر می کند. متخصص زنان با تجربه ابتدا به تزریق برخی از داروها جهت رفع این عارضه می پردازد، سپس مصرف برخی از داروها را جهت رفع مشکلات تخمک گذاری و تنبلی تخمدان تجویز می نماید.

از دیگر راههای درمان ناباروری در زوجین می توان روش های ذیل را نام برد، ازجمله:

برخی از خدمات  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطار شاکری متخصص ناباروری – زنان و زایمان

درباره دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر بهناز عطار شاکری فارغ التحصیل سال ۷۶ از دانشگاه تهران _ دوره تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشگاه تهران _ دارای رتبه دوم بورد تخصصی کشوری (سال ۸۱) _ دوره فلوشیپ فوق تخصصی نازایی - لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی IVF از دانشگاه تهران (سال ۸۳-۸۴) _ دارای سابقه کار از سال ۸۵ در مطب ملاصدرا و بیمارستان پیامبران از سال ۸۲ و از سال ۸۸ در بیمارستان دی به صورت پزشک مهمان می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهارده + دو =