تست پاپ اسمیر :

حدود نیم قرن پیش ، بسیاری از زنان به دلیل سرطان گردنه رحم یا دهانه رحم جان خود را از دست می دادند چرا که راه و روشی برای تشخیص این بیماری وجود نداشت و اکثر پزشکان علایم بیماری را شناسایی نمی کردند ولی به مرور با گذشت زمان و پیشرفت علوم مختلف به ویژه دانش پزشکی زنان ، راهکارهای موثری برای شناسایی و تشخیص بیماری سرطان گردنه رحم یا سرطان دهانه رحم اختراع شد یکی از این روش ها ، تست پاپ اسمیر است . تست پاپ اسمیر بهترین روش برای تشخیص سرطان حتی در زمان های ابتدایی بیماری است که به این ترتیب می توان تدابیر درمانی مناسب را اتخاذ نمود و در حالت ممکن از پیشرفت بیماری و جدی شدن عواقب آن پیشگیری کرد.

تست پاپ اسمیر

چگونگی انجام تست پاپ اسمیر :

این تست با بررسی وضعیت گردنه رحم سر و کار دارد از این رو نمونه برداری هایی از این ناحیه صورت می پذیرد برداشت نمونه ها به گونه ای است که ابزار های مخصوص ، دهانه واژن را باز می کنند و برس کوچک و باریکی به دور دهانه یا گردنه رحم چرخانده می شود تا سلول های موجود در اطراف گردنه رحم را جمع آوری نماید. پس از برداشت نمونه سلول ها ، آنها را در ظروف مخصوصی جمع کرده و به آزمایشگاه می فرستند تا ارزیابی های تخصصی از لحاظ آسیب بر روی نمونه ها انجام شود. تست پاپ اسمیر علاوه بر شناسایی سرطان گردنه رحم می تواند بیماری های دیگر و عفونت های احتمالی را شناسایی و معرفی کند.

بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر :

توصیه می شود همه زنان در سال یک بار برای انجام چک آپ و تست پاپ اسمیر مراجعه نمایند در مورد خانم های دارای پرده بکارت ، پس از اولین رابطه جنسی می توانند برای تست پاپ اسمیر اقدام کرده و از بیماری ها یا عفونت های گردنه رحم اطلاعات لازم را کسب کنند. بهترین زمان برای انجام تست پاپ اسمیر و مراجعه خانم ها به مطب متخصص زنان روز پانزدهم پریود است . بهتر است تمامی زنان ده روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر از پماد و کرم های واژینال استفاده کرده و نیز لازم به ذکر است که استفاده از دوش واژینال ۴۸ ساعت قبل از انجام تست پاپ اسمیر ممنوع است چرا که این کار نتایج آزمایش را با اختلال مواجه می کند. توصیه می شود خانم های عزیز تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت پیش از اقدام به تست پاپ اسمیر ، رابطه جنسی نداشته باشند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطارشاکری متخصص زنان ، زایمان و نازایی.

درباره دکتر عطار شاکری ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی

دکتر بهناز عطار شاکری فارغ التحصیل سال ۷۶ از دانشگاه تهران _ دوره تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشگاه تهران _ دارای رتبه دوم بورد تخصصی کشوری (سال ۸۱) _ دوره فلوشیپ فوق تخصصی نازایی - لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی IVF از دانشگاه تهران (سال ۸۳-۸۴) _ دارای سابقه کار از سال ۸۵ در مطب ملاصدرا و بیمارستان پیامبران از سال ۸۲ و از سال ۸۸ در بیمارستان دی به صورت پزشک مهمان می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سیزده − 7 =