ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

ترشحات واژن در دوران بارداری

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

ترشحات واژن در دوران بارداری

دکتر بهناز عطار شاکری ، جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص نازایی ، وجود ترشحات واژن در دوران بارداری را برای بسیاری از خانم ها ناراحت کننده دانسته و معتقد می باشند که با داشتن اطلاعات کافی از این مساله می توان با آن راحت تر کنار آمد.

در دوران بارداری ، تغییراتی در بدن مادر ایجاد می شود که وجود آن ها طبیعی بوده و نباید موجب نگرانی مادر شود . از این رو در این زمینه مراجعه به پزشک زنان نیز ضرورت نخواهد داشت. اما دسته دیگری از این تغییرات وجود دارد که وقوع آن ها از نشانه های خطر در دوران بارداری بوده و ممکن است که سلامت مادر و جنین را تهدید نماید. یکی از مواردی که در بیشتر خانم ها چه در دوران قبل از بارداری و چه در دوران بعد از بارداری دیده می شود ، ترشحات واژن است که طبیعی و معمول می باشد ولی چنانچه حجم و رنگ این ترشحات از حالت عادی خارج شود مراجعه به پزشک ضروری می باشد. معمولا در خانم های باردار حجم این ترشحات افزایش می یابد ولی چنانچه عفونتی در آنها وجود داشته باشد ، حجم این ترشحات بیشتر شده ، بوی نامطبوعی داشته و رنگ آن از سفید تغییر می نماید.

ترشحات واژن در دوران بارداری

افزایش حجم ترشحات واژن در دوران بارداری

در حالت عادی ، ترشحات واژن در دوران بارداری  بی خطر هستند. این ترشحات در حالت عادی شیری رنگ و رقیق بوده و گاه بدون بو یا دارای بوی بسیار کم است. از آنجایی که وظیفه این ترشحات ، پاکسازی واژن و حفظ آن از آلودگی هاست ، در دوران بارداری حجم آن ها افزایش می یابد. این ترشحات از گردن رحم به داخل واژن ریخته شده و چون در دوران بارداری گردش خون افزایش می یابد ، میزان مایعات خروجی از رحم نیز زیاد است. توصیه می شود که در صورت مشاهده هرگونه علائم غیر عادی هرچه زودتر به پزشک زنان خود مراجعه نمایید.

اقدامات کمک کننده برای خانم ها

دکتر بهناز عطار شاکری ، برای خانم های بارداری که به دلیل وجود ترشحات واژن احساس ناراحتی می نمایند ، توصیه می نماید که با رعایت چند راهکار ساده ، علاوه بر رعایت بهداشت و سلامتی بدن ، دوران بارداری خود را با راحتی پشت سر بگذارند. تعویض چند بار لباس زیر در طول روز و خشک و تمیز نگه داشتن واژن می تواند برای این مشکل بسیار مفید باشد . برای جلوگیری از ایجاد حساسیت شیمیایی ، بهتر است که از صابون های بدون بو استفاده نمایید. همچنین توصیه می شود که در دوران بارداری از مصرف خوشبوکننده های واژینال خودداری نمایید.

با تشکر مدیریت سایت  دکتر بهناز عطارشاکری ، جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی.

 

پاسخ

4 × چهار =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک