ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

تحریک تخمک گذاری به جدیدترین شیوه ها

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

تحریک تخمک گذاری

تحریک تخمک گذاری در زنانی انجام می گیرد که به دلیل تخمک گذاری نامنظم یا عدم تخمک گذاری مشکل ناباروری دارند. در این فرایند تخمک گذاری با دارودرمانی تحریک می گردد. مساله تخمک گذاری بسیار حائز اهمیت است زیرا 25 تا 30 درصد از زنانی که مشکل ناباروری دارند در حقیقت مشکل اصلی از اختلال در تخمک گذاری نشأت می گیرد.

در صورتی که تخمدان ها به صورت ماهانه یک تخمک بالغ ایجاد کنند، فرایند تخمک گذاری طبیعی است. تخمک گذاری می تواند در بازه 21 تا 35 روزه انجام گیرد. در صورتی که تخمک بارور نگردد، قاعدگی آغاز می شود. اگر تخمک گذاری بیشتر از 35 روز یک بار صورت گیرد، تخمک گذاری بی قاعده و نامنظم است.

هدف از تحریک تخمک گذاری

هدف از تحریک تخمک گذاری افزایش شانس بارداری به روش طبیعی یا درمان ناباروری با iui یا دیگر روش های درمان ناباروری می باشد.

تحریک تخمک گذاری

تحریک تخمک گذاری

تحریک تخمک گذاری با دارو

تحریک تخمک گذاری با داروهای هورمونی صورت می گیرد، به نحوی که هورمون های زنانه تنظیم می گردند و شانس تخمک گذاری افزایش می یابد. برخی از متداول ترین داروهای هورمونی عبارتند از :

– کلومیفن سیترات
– مهارکننده‌های آروماتاز
– انسولین
– گونادوتروفین

در برخی موارد درمان برخی بیماری ها یا رفع برخی شرایط مانند چاقی یا کم کاری تیروئید می تواند باعث بهبود تخمک گذاری گردد.

مزایای تحریک تخمک گذاری

افرادی که به تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند هم می توانند از تحریک تخمک گذاری بهره گیرند. معمولاً در روش درمان ناباروری با ivf تحریک تخمک گذاری هم انجام می گیرد. در صورتی که تخمک گذاری با دارودرمانی تحریک نگردد می توان از روش های دیگر برای تحریک بیشتر تخمک گذاری استفاده نمود.

عوارض جانبی تحریک تخمک گذاری

به دلیل اثراتی که قرص های هورمونی بر بدن می گذارند، عوارض جانبی اندکی مشاهده می شود که ظرف چند هفته بر طرف می گردد. از جمله این عوارض جانبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– نفخ
– حالت تهوع
– سر درد
– اختلال در تنفس
– افزایش وزن
– حساسیت در ناحیه لگنی
– تاری درد

در برخی روش های درمانی چندین تخمک در هربار تخمک گذاری آزاد می شود. در این موارد احتمال چند قلوزایی و زایمان های پرخطر وجود دارد.

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

مزایای تحریک تخمک گذاری

معمولاً تحریک تخمک گذاری یکی از اولین گزینه های درمانی برای درمان ناباروری می باشد. این روش درمانی در مقابل بسیاری از روش های درمانی، غیر تهاجمی و کم هزینه است. برای مثال درمان ناباروری با ivf به دلیل هزینه آزمایشات، داروها و اقدامات اجرایی در آزمایشگاه هزینه بالایی دارد.

این روش درمانی حتی در مواردی که فرد به طور کلی تخمک گذاری نمی کند هم می تواند موثر واقع شود.

نتیجه گیری

تحریک تخمک گذاری یکی از راه های ساده و کم هزینه درمان ناباروری می باشد و در بسیار از موارد می تواند مفید واقع گردد. برای انتخاب بهترین روش درمان ناباروری متناسب با مشکل ناباروری می توان به متخصص نازایی مراجعه نمود. با توجه به شرایط هر فرد داروی مناسب برای وی تجویز می گردد.

منبع : https://fertility.womenandinfants.org/treatment/ovulation-induction

پاسخ

هفده + 12 =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک