ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

بیماری قلبی در دوران بارداری

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

بیماری قلبی در دوران بارداری

در طول حاملگی طبیعی، سیستم قلبی و عروقی مادر دستخوش تغییراتی می شود که سبب فشار فیزیولوژیکی بر قلب می گردد. مهمترین تغییرات قلبی- عروقی که در طول حاملگی روی می دهد و سبب تاثیر بر بیماری های قلبی و عروقی می گردد، شامل افزایش حجم داخل عروقی، کاهش مقاومت عروقی سیستمیک و تغییر برون ده قلبی و حجم داخل عروقی در طول لیبر و تولد و بعد از تولد می باشد. کشش و فشار بر قلب در طول حاملگی و چند هفته بعد از تولد ادامه می یابد. قلب سالم می تواند با افزایش به وجود آمده در طی حاملگی، لیبر و تولد خود را سازگار و به خوبی آن را تحمل نماید، اما قلب بیمار دچار مشکلات همودینامیکی می شود.

در صورتی که تغییرات قلبی- عروقی به خوبی تحمل نشود، نارسایی قلبی در طول حاملگی، لیبر (زمان شروع زایمان) و دوره نفاس (دوره بعد از زایمان) پیشرفت خواهد کرد. علاوه بر این، اگر بیماری میوکارد (لایه میانی قلب) پیشرفت نماید یا بیماری عروقی یا نقص مادرزادی قلب وجود داشته باشد، نارسایی قلبی (عدم توانایی قلب در نگهداری برون ده قلب کافی) قابل پیش بینی است.

در حدود 4-1 درصد حاملگیها با بیماری های قلبی عارضه دار می شوند و منجر به 25-10 درصد مرگ و میر مادر می گردند.

بروز بیماری های مادرزادی قلب و بیماری دریچه میترال در زنان سنین باروری افزایش یافته است و این در حالی است که بروز تب روماتیسمی کاهش پیدا کرده است. سایر بیماری های قلبی ناشایع هستند. مرگ و میر مادر با توجه به نقص قلبی وی، از یک سطح جزئی تا 25 درصد می باشد. در صورت نارسایی قلبی، مرگ و میر پری ناتال تا 50 درصد قابل پیش بینی است. درجه ناتوانی که بیماری قلبی در مادر ایجاد کرده، غالبا در درمان و پیش آگهی بیماری قلبی در حاملگی مهم تر از تشخیص بیماری قلبی و عروقی است.

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 دسته بندی بیماری های قلبی

بیماری قلب به 4 دسته تقسیم می شود:

دسته اول: آن دسته از بیماران قلبی که هیچ علامتی ندارند و هیچ محدودیتی نیز در فعالیت فیزیکی آنها وجود ندارد.

دسته دوم: آن دسته از بیماران قلبی که دارای علامت هستند و محدودیت کمی در فعالیت فیزیکی آنها وجود دارد.

دسته سوم: آن دسته از بیماران قلبی که دارای علامت هستند و محدودیت بارزی در فعالیت فیزیکی آنها وجود دارد.

دسته چهارم: آن دسته از بیماران قلبی که دارای علامت هستند و از انجام هرگونه فعالیت فیزیکی ناتوان و ناراحت می باشند.

بیماری قلبی و عروق در دوران-بارداری

بیماری قلبی و عروق در دوران بارداری

عوارض ابتلا به بیماری های قلبی در مادران باردار

در مادران مبتلا به بیماری های قلبی، بروز سقط های مکرر و زایمان زودرس افزایش می یابد. علاوه بر این بروز IUGR که معمولا به دلیل فشار اکسیژن پائین در مادر بوجود می آید نیز شایع است.

10-5 درصد جنین ها، بسته به ضایعه، دچار بیماری مادرزادی قلب می شوند. مشاوره ژنتیکی قبل از حاملگی به عنوان بخشی از مراقبتهای قبل از بارداری لازم است.

تشخیص بیماری های قلبی به تاریخچه، معاینه فیزیکی، یافته های رادیوگرافی، ECG، پایش Holter، اکوکاردیوگرافی و در صورت لزوم سونوگرافی، وابسته است. تشخیص افتراقی بیماری های قلبی، باید با بیماری های ریوی و سایر عللی که سبب درد قفسه سینه می شود، انجام گیرد.

خطر مرگ در مادران مبتلا به بیماری های قلبی

مرگ و میر مادر مبتلا به بیماری های قلبی به علت سقط و عفونت دستگاه تناسلی و خونریزی غیر طبیعی رحم بیشتر است. بیشترین خطر در مادران مبتلا به هیپرتاتسیون ریوی، کوراکتاسیون عارضه دار شده و سندرم مارفان با درگیری دریچه آئورت می باشد. مراقبت های پرستاری زنان مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی شامل ترکیب مراقبت های معمول قبل از زایمان با مراقبتهای خاص بیماری های قلبی است. بیماری های قلبی با توجه به حاد بودن یا مزمن بودن بیماری، تاثیر آنها بر حاملگی، مختلف هستند.

مقالات مرتبط با این مطلب

فشار خون در بارداری

صرع در بارداری

پرکاری تیروئید در بارداری خطرناک است ؟

پاسخ

یک × سه =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک