ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

بهم ریختگی هورمون های زنان

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

بهم ریختگی هورمون های زنان

بهم ریختگی هورمون های زنان از شایع ترین مشکلات در بدن زنان می باشد. زیاد یا کم شدن هورمون ها در بدن زنان می تواند مشکلات گوناگونی را برای بیماران به وجود بیاورد که تشخیص و درمان آن مستلزم مشاوره با یک متخصص با تجربه و آگاه همانند دکتر بهناز عطار شاکری متخصص زنان – زایمان و نازایی می باشد.

چرا هورمون‌ های زنانه به هم می ریزد

در صورتی هورمون های بدن زنان بهم نمی ریزد که ، هيپوتالاموس و هيپوفيز مغز و تخمدان‌ ها  روند طبیعی خود را داشته باشد. به صورتی که فرایند G n R H از هیپوتالاموس ترشح شده و باعث ترشح هورمون‌هاي F S H و L H می‌شود. این هورمون‌ها باعث تحریک تخمدان‌ها می شوند. به اين ترتیب که هر ماه يك تخمك آزاد مي‌شود، ترشعات رحم  بیشتر می شود. اين فرایند بدن باعث روند طبیعی عادت ماهانه می شود. اما بعضی وقتی ها این فرایند دچار اختلال می شود، از معروف ترین این اختلالات بيماري‌ هاي تخمدان به‌ ویژه سندرم تخمدان پلي‌كيستيك است. اختلالات تيروئيد نيز چه در نوع  كم‌كاري و چه پركاري غالبا خود را با اختلالات در عادت ماهانه نشان مي‌دهد.

بهم-ریختگی-هورمون-های-زنان

 نشانه های به هم ریختگی هورمون در بدن زنان

  • ریزش موی سر
  • قطع شدن عادت ماهانه
  • چرب و ضخیم شدن پوست
  • زیاد شدن موی بدن و صورت
  • شدید شدن خونریزی عادت ماهانه
  • ایجاد جوش و آکنه در صورت و بدن
  • افزایش هورمون های مردانه در بدن زنان
  • ترشح مایعات سفید از سینه زنان بدون داشتن زایمان

اولین قدم برای درمان بهم ریختگی هورمون ها

اولین قدم برای درمان بهم ریختگی هورمون ها  آزمایش خون می باشد. اندازه‌گيري میزان هورمون‌هاي FSH  LH، TSH، استراديول، پروژسترون، هيدروكسي پروژسترون، تستوسترون، دهيدرواپي آندروسترون سولفات، آندروستنديون، پرولاكتين در این آزمایشات مورد بررسی قرار می گیرد و در اختیار پزشک متخصص زنان قرار می گیرد. در بیشتر موارد پزشک سونوگرافی از تخمدان را نیز توصیه می کند این امر به تشخیص و درمان بیمار کمک می کند.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطار شاکری متخصص زنان – زایمان و نازایی

 

پاسخ

4 × سه =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک