ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

بعد از درمان ناباروری با iui چه بخوریم ؟

مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

بعد از درمان ناباروری با iui چه بخوریم ؟

روش IUI یکی از روش های موثری است که مشکلات ناباروری خفیف زوجین را با موفقیت برطرف می کند. مراقبت های بعد از این روش در موفقیت باروری تاثیر زیادی دارد. از جمله اقدامات مهم در این زمان اینست که باید رژیم غذایی سالم داشته باشید ، مرتباً به پزشک خود مراجعه کرده و از استرس دوری کنید . در ادامه با ما همراه باشید تا درباره بایدها و نبایدهای بعد از iui به طور مفصل صحبت کنیم.

درمان ناباروری با iui در چه افرادی انجام می شود ؟

درصورتی که مرد به دلیل تعداد کم و کاهش تحرک اسپرم نتواند تخمک را بارور کند ، درمان تلقیح داخل رحمی (IUI) انجام می شود. در این روش درمانی اسپرم مرد گرفته شده و به طور مصنوعی در رحم خانم در زمان تخمک گذاری قرار می گیرد تا منجر به لقاح شود. اسپرم مستقیماً با کمک دستگاه ها به لوله های فالوپ تزریق می شود تا احتمال لقاح را افزایش دهد. ممکن است قبل از بارداری نیاز باشد تا زن چندین آزمایش انجام دهد. با این حال ، این مرحله سخت ترین قسمت نیست. سخت ترین بخش این روش این است که شما باید از اقدامات احتیاطی و ایمنی متعدد استفاده کنید تا بتوانید بارداری بعد از IUI انتظار داشته باشید.

عکس-تغذیه-با-iui

عکس-تغذیه-با-iui

درصد موفقیت iui چقدر است ؟

در فرآیند درمان IUI ، زوج باید برای انجام اقدامات لازم به طور منظم هر ماه به پزشک مراجعه کند. میزان موفقیت این روش به سن زن ، استفاده از مواد مخدر و همچنین دلیل ناباروری بستگی دارد. IUI بسیار ساده تر ، ارزان تر است اما نسبت به IVF میزان موفقیت پایین تری دارد ، اما با اقدامات لازم صحیح می توان میزان موفقیت را تا 40٪ افزایش داد. از طرف دیگر ، هنگامی که چرخه IUI چندین بار شکست خورده است ، لقاح مصنوعی خارج رحمی (IVF) انجام می شود.

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازایی با روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

بعد از iui چه کنیم ؟

پس از تلقیح داخل رحمی (IUI) ، لازم است خانم رژیم غذایی توصیه شده و سایر اقدامات احتیاطی را انجام دهند تا احتمال باردار شدن را به حداکثر برساند:
1. استراحت کن:
پس از قرار دادن اسپرم ها در رحم ، بیمار باید چند دقیقه استراحت کند. حتی بعد از ترخیص وی از کلینیک یا بیمارستان ، اولین کاری که باید در نظر گرفته شود این است که چند روز استراحت کامل کند تا از ناراحتی های احتمالی جلوگیری شود. همچنین رفتن به مسافرت یا انجام کارهای روزمره را محدود کنید. اگر احساس هر نوع ناراحتی دارید ، باید فوراً استراحت کنید.
2. رژیم غذایی سالم بخورید:
پزشک به شما توصیه می کند بعد از اتمام دوره IUI ، یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید. زیرا برای موفقیت لقاح باید سالم بمانید. برای این کار باید تمام مواد غذایی مورد نیاز برای موفقیت IUI را مصرف کنید. همچنین باید غذایی بخورید که سرشار از ویتامین D باشد زیرا احتمال بارداری را افزایش می دهد.
3. آرامش داشته باشید:
شما باید همیشه و در هر زمان آرام بمانید زیرا اضطراب و استرس ممکن است باعث اختلال در روند درمان IUI شود. شما باید از نظر روحی متعادل باشید زیرا برخی عملکردهای داخلی و آزاد سازی هورمون ها نیز به سلامت روان شما بستگی دارد. شرکت فعالانه در برخی فعالیت های مثبت نیز می تواند به جلوگیری از افکار منفی کمک کند.
انجام فعالیت سبک:
بعد از گذشت چند روز از تلقیح می توانید شروع به انجام تمرینات سبک کنید زیرا باعث بهبود جریان خون به رحم و سایر اندام های تولید مثل می شود. حرکات کششی و انجام یوگا پس از استراحت چند روز بعد توصیه می شود.
5- به پزشك مراجعه كنيد:
ممکن است پزشک نیاز به بررسی میزان هورمون شما و احتمال بارداری داشته باشد تا بتواند در متعادل کردن هورمون ها و بهبود میزان موفقیت IUI کمک کند. بهترین زمان مراجعه به پزشک یک هفته بعد از تلقیح می باشد.
6. داروهای تجویز شده را مصرف كنید:
پزشک ممکن است برخی داروها را تجویز کند تا احتمال لقاح را افزایش دهد. این داروها می تواند به صورت خوراکی یا بعضی اوقات شیاف باشد که باید از طریق مهبل وارد شود. همیشه طبق دستورالعمل پزشک دارو های تجویزی را مصرف کنید.
محدودیت بعد از iui
از مواردی که در زیر ذکر شده است خودداری کنید:
1. داروهای مسکن را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.
گرفتگی و درد بعد از عمل IUI بسیار شایع است اما شما باید از مصرف مسکن ها به طور کامل خودداری کنید و یا قبل از مصرف باید با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است شانس موفقیت IUI را کاهش دهد
2. استرس نداشته باشید:
استرس بدترین کار پس از درمان IUI است زیرا تعادل هورمون ها در بدن را تحت تأثیر قرار دهد و از این طریق احتمال بارداری را کاهش می دهد. در مورد عدم موفقیت IUI در اولین آزمایش خود نگران نباشید.

3. از رابطه جنسی خودداری کنید:
حتی اگر محدودیتی در رابطه جنسی وجود نداشته باشد ، به شما توصیه می شود برای 48 ساعت بعد از تلقیح از روابط جنسی اجتناب کنید زیرا اجتناب از رابطه جنسی می تواند منجر به نتایج مثبتی شود.
6. خود را در معرض تابش اشعه مضر قرار ندهید:
برخی از شغل ها فرد در معرض تشعشعات مضر قرار دارد باید به هر قیمتی پیشگیری شود. از دست زدن به مواد شیمیایی و دستگاههای پرتوی بالا باید پس از IUI کاملاً اجتناب شود. پیشنهاد می شود حتی پس از بارداری از قرار گرفتن در معرض هر نوع اشعه خودداری شود. قرار گرفتن در معرض گرما یا تابش مستقیم نور خورشید برای مدت طولانی همچنین می تواند شانس بارداری را کاهش دهد.
7. سیگار نکشید و الکل ننوشید:
مطمئناً استعمال سیگار ، نوشیدن یا سوء مصرف مواد مخدر باعث ایجاد عوارضی در باروری می شود. حتی باید بعد از اتمام درمان و باردار شدن از آنها پرهیز کرد .زیرا ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری یا رشد غیر طبیعی جنین شود.

پاسخ

7 + یازده =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک