ساعات کاری : شنبه و دوشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ _ یکشنبه و چهارشنبه ۱۱ تا ۱۵
(021) 88032396 - 88030310

انواع بی اختیاری ادراری در زنان و درمان آن

مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

انواع بی اختیاری ادراری در زنان و درمان آن

سیستم ادراری شامل دو کلیه ، دو حالب ، مثانه و مجرای خروج ادرار ( پیشابراه ) است . کلیه ها ادرار را می سازند و دو حالب لوله مانند آن را به مثانه که محل ذخیره ادرار است حمل می کنند . وقتی که مثانه تخلیه می شود ، ادرار به سمت پیشابراه که یک مسیر ماهیچه ای کوتاه است و مثانه را به خارج از بدن ارتباط می دهد ، حرکت می کند . ماهیچه ای احاطه کنند.

در پیشابراه ، ماهیچه های اسفنگتر پیشابراهی نامیده می شوند . زمانی که مثانه پر است ، این ماهیچه ها با انقباض خود به حفظ و نگهداری ادرار در مثانه کمک می کنند و در موقع انقباض مثانه و خروج ادرار منبسط می شوند. برای اینکه سیستم ادراری عملکرد صحیحی داشته باشد ، باید تعدادی از اعصاب و ماهیچه ها هماهنگ با یکدیگر کار کنند . اگر یکی از اجزای این سیستم کار خود را به درستی انجام ندهد می تواند منجر به بی اختیاری ادرار شود .

دکتر بهناز عطار شاکری جراح و متخصص زنان و زایمان ، فوق تخصص نازاییبا روش های نوینی درمان ناباروری و درمان بیماری های زنان و زایمان طبیعی و سزارین را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188032396 و 02188030310 و 02144079131 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

انواع بی اختیاری ادرار

دو نوع شایع بی اختیاری ادراری در زنان عبارتند از : اول بی اختیاری فشاری که در موقع افزایش فعالیت و یا ایجاد اتفاقی که باعث فشار روی ناحیه شکم و مثانه قادر به مقاومت در مقابل این فشار اضافی نباشد اتفاق می افتد . دوم بی اختیاری فوریتی که زمانی اتفاق می افتد که به فرد احساس شدید دفع دست می دهد به طوری که قادر نیست آن را تحمل کند و در نتیجه نشت ادرار رخ می دهد .

در برخی از زنان مخلوطی از هر دو حالت دیده می شود . یعنی هر دو حالت وجود دارد اما معمولا یکی غالب است .

نوع دیگر که نسبتا غیرشایع است سرریزی است که در آن مثانه کاملا تخلیه نمی شود و با پر شدن مجدد مثانه ، ادرار سرریز می شود .

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

انواع دیگری از بی اختیاری که نسبتا غیر شایع هستند در اثر ناهنجاری های دستگاه ادراری بروز می کنند ، مثلا وجود یک پاکت یا جیب در پیشابراه که دایورتیکولوم نامیده می شود یا گاهی مثانه و مهبل از طریق یک کانال غیرطبیعی به هم متصل می شوند که فیستول نامیده می شود . پیشابراه به طور کامل بسته نمی شود و از مکانی غیر معمول به بیرون راه پیدا می کند .

  1. بی اختیاری ادرار استرسی ( فشاری )

شایع ترین نوع بی اختیاری در زنان ، نوع استرسی یا فشاری است که با فشار جسمانی اتفاق می افتد . در این مورد اغلب عملکرد مثانه کاملا طبیعی است اما در صورت وقوع یک فشار جسمانی فشار داخلی در حفره شکمی افزایش پیدا می کند . کارهایی از قبیل سرفه ، عطسه ، خنده پریدن و رابطه جنسی از آن جمله اند . هر یک از این کارها می توانند بر توانایی پیشابراه برای بسته بودن و نگه داشتن ادرار در مثانه غلبه کند . این نوع بی اختیاری وقتی اتفاق می افتد که مقاومت پیشابراه برای جلوگیری از نشت کاهش یابد ، در حالی که فشار مثانه در پاسخ به فشار وارد شده به ناحیه شکم افزایش پیدا می کند . تغییرات مقاومت پیشابراه در طول فشار ناشی از اثر توام ضعف حمایت مهبل ( پرولاکس = افتادگی ) و ضعف ساختارهای داخلی پیشابراه ( که ISD) هم نامیده می شود ، می باشد .

  1. بی اختیاری ادرار فوریتی

همانطور که از اسم آن مشخص است ، بی اختیاری فوریتی با یک احساس نیاز بسیار قوی و اغلب ناخواسته به ادرار کردن همراه است . البته فوریتی بودن به معنای احساس نیاز معمول که در هنگام پربودن مثانه احساس می شود نیست ، بلکه یک احساس نیاز بسیار شدید  به ادرار کردن فوری است که اغلب با از دست دادن ناگهانی کنترل ادرار همراه می باشد . بسیاری از زنان بیان می کنند که ناگهان یک فوریت قوی برای خالی کردن مثانه احساس کرده و اغلب قبل از اینکه بتوانند به دستشویی برسند نشت ادرار شروع می شود و یا گاهی به طور کامل کنترل خود را از دست می دهند .

 

 

پاسخ

شانزده + شانزده =

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک