ساعات کاری : روز های زوج 16:30 الی 21:00 چهارشنبه ها 10:30 الی 15:00
(021) 88032396 - 88030310

آمینوسنتز

مدت زمان مطالعه 2 دقیقه

آمینوسنتز :

آمینوسنتز تستی است که برای شناسایی مشکلات ژنتیکی ، وراثتی و مادرزادی جنین کاربرد داشته و با بررسی کروموزوم و ویژگی های آن مشکلات مذکور را ارزیابی می نماید . دلیل نامگذاری این تست به آمینوسنتز ، مایعی است که آمنیون نام دارد . مایع آمنیون در دوران حاملگی درون رحم مادر قرار دارد که به اصطلاح عامیانه با کیسه آب شناخته می شود . کیسه آب یا آمنیوتیک دورتادور جنین را احاطه کرده و جنین در مایع نامبرده شناور است برای انجام تست آمینوسنتز مایع آمنیون از کیسه آب به میزان اندکی برداشته شده و به آزمایشگاه فرستاده می شود برداشت و استخراج این مایع در مطب متخصص زنان میسر است و طبق ارزیابی های دقیق بارداری از بخش ایمن شکم مادر خارج می گردد. مایع آمنیون حاوی مقدار زیادی پروتئین محلول ، ادرار جنین و سلول های جنینی است که به کمک آن می توان ساختار و وضعیت کروموزوم جنین را سنجید.

آمینوسنتز تست

وضعیت جنین :

در طول دوره حاملگی جنین مواد موثر و مورد نیاز حیاتی را از طریق جفت دریافت می کند ؛ جفت به دیواره رحم چسبیده و از طریق بند ناف به ناف جنین متصل است و به این ترتیب تمایم مواد غذایی لازم و اکسیژن و خون مورد نیاز به بدن او می رسد تا هیچ گونه کمبودی برای رشد و بقا نداشته باشد . کلیه مواد حیاتی از جمله غذا و اکسیژن از خون مادر به خون جنین انتقال می یابد. و دفع مواد اضافی و زائد نیز از طریق بند ناف به خون مادر امکان پذیر است .

زمان انجام آمینوسنتز :

همانطور که گفته شد ، آزمایشات آمینوسنتز بر روی مایع درون رحم انجام می شود تا اطلاعات دقیقی از وضعیت سلامت ژنتیکی و وراثتی جنین به دست آید. زمان انجام تست آمینوسنتز بین فاصله زمانی بین هفته پانزدهم بارداری تا هفته بیست و یکم بارداری است که در این دوره می توان به مطب متخصص زنان و زایمان مراجعه نمود و بدون هیچ گونه مشکلی مایع آمنیون را در اختیار تیم پزشکی و متخصص آزمایشگاه گذاشت . برای خارج نمودن مایع آمنیون پزشک متخصص زنان وضع قرارگیری جنین را به درستی سنجیده و پس از مشخص شدن جایگاه مناسب برای ورود سوزن استخراجی ، د رنقطه دقیق و ایمنی از شکم مادر سوزن را فرو می برد تا میزان بسیار کمی از آمنیون را برداشت نماید. این کار هیچ مشکل و سختی برای مادران ندارد و تمامی کسانی که در دوره بارداری تست آمینوسنتز را انجام داده اند ، از مراحل این کار رضایت خاطر داشته اند .

 با تشکر مدیریت سایت دکتر بهناز عطارشاکری جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی.

پاسخ

20 − 17 =

تماس سریع با پزشک